קשב מהו?

9 טיפים למניעת חילוקי דעות בין ההורים בהתמודדותם עם המתבגרים

אי הסכמה בין הורים זאת תופעה טבעית ואנושית הנובעת מרקע חברתי ותרבותי שונה כשכל אחד מהם שונה באישיותו ובתפיסות חינוכיות וערכיות שהוא מביא עמו מבית הוריו. להורים ברור שעל- מנת שיצליחו בתפקידם ההורי מול המתבגרים שלהם, ישנה חשיבות רבה לשיתופי פעולה ביניהם ולאחידות בהחלטותיהם, אך לרוב יש בהם הצורך להתנצח זה מול זה ולעשות את הדברים בדרכם הייחודית, דבר היוצר תחרותיות ומאבקי כוח המובילים למחלוקות בקשר לחינוך ילדיהם הבוגרים. השינויים שחלים בעולמם של המתבגרים יכולים להעצים את חילוקי הדעות בין ההורים ולהגביר את המתחים במערכת היחסים ביניהם, דבר שיכול להוביל לאווירה עכורה בדינמיקה המשפחתית.

מאבקי הכוח וההתנצחות ביניהם באות תמיד על חשבון האינטרסים האמתיים של המתבגרים ובסופו של דבר הם אלה שמשלמים מחיר יקר על התנהגות לא אחראית זאת.

בקרב זוגות גרושים מחלוקות אלה עלולים להיות בעייתיים יותר ולעתים ישנה הקצנה בעמדות שלהם וזה יוצר פער גדול בשיתוף הפעולה ביניהם.

השפעת חילוקי הדעות בין ההורים על עולם המתבגרים:

א.     חילוקי הדעות בין ההורים מעניקים למתבגר כוח מוגזם והם עושים מה שהם רוצים.

ב.     התחרות בין ההורים והמריבות ביניהם עלולים להוביל לעונשים וכעסים מיותרים במתבגרים שלהם.

ג.      מאבקים אלה עלולים לייצר בעיות פסיכולוגיות אצל המתבגרים – מנת להסיח את דעת ההורים  שהמשפחה תמשיך לתפקד כרגיל.

ד.      כשאחד ההורים דורש בצורה גלויה או סמויה להיות לצידו במאבקו מול ההורה השני, זה עלול להוביל לקונפליקט נאמנות ותמיד  המתבגר יחוש רגשות אשמה כלפי ההורה השני ועלול לפתח סימפטומים פסיכולוגיים.

ה.     חילוקי דעות בין ההורים עלולים להוביל למסגרת משפחתית לא יציבה, לא בטוחה ועלולה ליצור בלבול וחרדה בחייהם של המתבגרים.

 

ו.        ילדים להורים גרושים נזקקים לפתרונות יצירתיים כדי להצליח במצב בלתי – אפשרי שכזה. כשההורים חיים בנפרד וממשיכים לפגוע זה בזה בצורה פוגענית גורמים לחרדה ופחד בחייהם.

9 טיפים להורים:

א.     לגלות הסכמה משותפת לגבי המטרות בחינוך המתבגרים המבוססים על עולם הערכים שלכם.

ב.     חלוקת תפקידים ואחריות הורית ברורה בחינוך ילדיכם והגשמת המטרות המשותפות שלכם מובילה אתכם להצלחת גידול הילדים בחייכם.

ג.      שפה אחידה בין ההורים יכולה להוביל לתכנון חכם ולערך מוסף גבוה יותר מאשר כל אחד יתנהל בנפרד-" טובים השניים מן האחד".

ד.      אירוע חריג שנכנס למו"מ עם המתבגר שלכם, רצוי לא למהר לתת תשובה, אלא תציינו בפניו שתדברו ביניכם ותתנו לו תשובה מאוחר יותר.

ה.     הורה שנקט עמדה מול המתבגר ולאחד מההורים זה לא נראה, מוטב שלא תתערבו ולא תשברו את המילה של אותו הורה כדי לא לפגוע בערך העצמי ובכבוד של אותו הורה.

ו.        להימנע מוויכוחים לעיני המתבגר כי זה מעורר בהם רגשות אשם וחרדה.

ז.       שיתוף פעולה בין ההורים מתוך כבוד והערכה תורמת לפיתוח יכולתם של המתבגרים לשיתופי פעולה עם הסביבה ולתקשורת חברתית טובה יותר בשדה החברתי שלהם.

ח.     שותפות זוגית והורית מעניקה בסיס טוב לכוח ולביטחון העצמי בעולמו של המתבגר.

ט.  שתפו במידע הורי אחד את השני כי זה תורם ליכולת תפקודו של ההורה הנעדר מהבית, בשל עיסוקו לפרנסת המשפחה.

                                      

                                מקווה שמצאתם מענה לצרכים שלכם במדריך שלי.

יפה כהן – מנחת הורים ומשפחה מוסמכת, מנחה ומאמנת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז -ADHD- מאבחנת דידקטית, מאמנת אישית, מאמנת מתבגרים- בוגרת מכון אדלר וחברה בלשכת המאמנים בישראל. 

 יש חשיבות לנו ההורים, בקבלת הנחייה אישית לרכישת כישורים להתמודדות יעילה יותר, מתוך כבוד, אמונה, הבנה, קבלה ותמיכה ליצירת אווירה נעימה ומכבדת.

 

אני כאן עבורכם!
יפה כהן, מאמנת אישית ומנחת הורים מוסמכת
צרו איתי קשר –  050-5926666

 

 

 

 

או מלא את הטופס ואחזור אליך בהקדם

סגירת תפריט
דילוג לתוכן